Longan, Paket
Longan, Paket
Longan, Paket
Longan, Paket
Longan, Paket
Longan, Paket
Longan, Paket

Longan, Paket

Marka : Verita
Fiyat : 0,00 ₺(KDV Dahil)

Verita’dan Longan. Kahramanların Meyvesi, Ejderha Gözü!

Rambutan ve liçi gibi Sapindaceae (soapberry) ailesinden gelen Longan, yuvarlak ila oval bir şekle sahip pürüzlü bir kabuk yapısında ve kahverengi-yeşil-sarı tonlarda bir meyve.

Çin ve Güneydoğu Asya bölgelerine özgü Longan meyvesinin öyküsü milattan önce 200 yıllarına kadar uzanıyor. Kayıtlar, hanedanlık döneminde imparatorun Shaanxi Sarayı bahçelerine Longan ağaçları dikilmesini istediğini gösteriyor.

Kahraman Longan

Kayıtlarda yer almayan ancak günümüze kadar uzanan Çin mitolojisindeki longan hikayesi ise şöyle: Efsaneye göre Çin'in bir sahil kasabasını terörize eden ejderha her ağustosta okyanusun gelgitiyle köye gelir ve kasabayı yağmalarken köylülerin kaçmasına ve korku içinde mağaralarda saklanmasına neden olur. Bir gün Longan adında bir adam ertesi yıl ejderhayı öldürmeye yemin eder ve yeni sene geldiğinde ejderha için bir yemek hazırlayarak ejderhaya bu yemeği yedirir ve sarhoş olmasına neden olur. Ardından ejderhanın üzerine atlar ve gözlerini bıçaklar, ancak her bıçak darbesinden sonra gözler yerine meyveler çıkar ve sağa sola fırlamaya başlar. Ejderha ile ölümüne savaşan Longan galip gelir, ancak sonunda iyileşmez yaralar nedeniyle ölür. Longan'ın cesedini ejderhanın gözlerinden çıkan meyvelerle birlikte gömen köylüler ertesi yıl, mezar alanından küçük göz benzeri meyve kümeleri taşıyan meyve ağacının büyüdüğünü görür. Köylüler, kahramanın onuruna bu meyvelere “ejderha gözü” anlamına gelen Longan adını verirler.

Liçinin küçük kardeşi

Longyan, Lungan, Dragon's Eye, Dragon's Eyeball, Lam Yai, Leng Keng ve Logana olarak da bilenen Longan, Güneydoğu Asya'da binlerce yıldır tıbbi ve mutfak amaçlı kullanılan eski meyvelerden biri. Liçinin daha az aromatik bir versiyonu gibi düşünebileceğiniz Longan, gardenya ve ladin nüansları yayan tatlı, hafif ekşi, çiçek ve misk aroması yayan hafif bir aromaya sahip.

400 yıldan fazla yaşayabilen Longan ağaçlarının bu lezzetli meyvesi taze, pişmiş, kurutulmuş ve konserve olarak tüketiliyor. Son derece sulu, kokulu, yemesi kolay ve tat testlerinde sürekli olarak diğer çeşitleri geride bırakan Longan’ın yumuşacık meyve etinin içinde sert çekirdeği gizli, yerken dikkat!

Uykusuzluk, yorgunluk, depresyon ve sinirlilik tedavisinde kullanılan Longan, eski Vietnam tıbbında, yılan ısırığından sonra kanamayı durdurmak ve zehri emmek için kullanılırdı.

Menşe
Tayland
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 900 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR