Kaktüs İnciri, Paket
Kaktüs İnciri, Paket
Kaktüs İnciri, Paket
Kaktüs İnciri, Paket
Kaktüs İnciri, Paket
Kaktüs İnciri, Paket

Kaktüs İnciri, Paket

Marka : Verita
Fiyat : 0,00 ₺(KDV Dahil)

Verita’dan Kaktüs İnciri. Dikenli İncir Eczanesi

Kaktüs meyvesi, hint inciri, frenk yemişi, dikenli incir ve halk arasında kaynanadili olarak da bilinen kaktüs inciri, kaktüs türlerinin en popüler üyelerinden biri.

Dünyanın pek çok farklı yerinde yetiştirilebilen kaktüs inciri, aslında, o kadar yaygın ki, orijinal doğal yaşam alanı hala bilinmiyor. Bazı kaynaklarda Meksika'da ortaya çıktığı düşünülürken, bazı kaynaklarda ise Kaliforniya'ya özgü olduğu söyleniyor.

Kaktüs inciri Güney Amerika'nın birçok bölgesi için tanıdık bir meyve olmasına karşın, Avrupa'da ilk defa Kristof Kolomb’un İspanya Kraliçesi Isabella'ya hediye etmesiyle tanınmış.

Yumuşacık, mis kokulu bir lezzet

Ülkemizde Akdeniz ve Ege kıyı sahil şeridinde de yetiştirilen kaktüs inciri içinde çok sayıda koyu renkli, yuvarlak tohum bulunan yumuşak, sulu eti olan lezzetli bir meyve. Sakız ve karpuz karışımı bir lezzet olarak tarif edilen kaktüs inciri reçel, marmelat ve içecek olarak tüketildiği gibi çiğ olarak da yenebiliyor.

Kaktüs inciri bitkisinin çeşitli kısımları iguanalar, pekariler, geyikler, tavşanlar, kaplumbağalar, arılar, sinek kuşları ve diğer birçok kuş türü için besin sağlıyor. Muhteşem çiçeklerinin dışında meyvesi, pedi (nopal) ve hatta gövdesi ile pek çok canlıya besin olan bu bitki ekosistemde kritik bir role sahip.

Bir meyveden alınabilecek maksimum fayda

Yerli Amerikalılar, kaktüs incirini bir besin kaynağı olarak görmekten çok daha fazlasını keşfetmişler. Kesik ve morlukların tedavisinde, mide rahatsızlıkları, soğuk algınlığı semptomları, kabızlık, iltihap ve hatta diyabet tedavisinde bile kullanılmış bu şifa dolu lezzetli bitki. Örneğin, soğuk algınlıklarında bitki pedinin ısıtılıp göğse koyulması çok kısa sürede tıkanma ve ağrıları hafifletirmiş.

Adeta sıfır atık bir bitki olan kaktüs incirinin dikeni bile geleneksel gramafon iğnesi olarak kullanılıyor. Şaşırmamak elde değil ama oldukça işe yarıyor bu müzikal diken.

Benzer Ürünler
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 300 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!