Hindiba, 350g/Paket
Hindiba, 350g/Paket
Hindiba, 350g/Paket
Hindiba, 350g/Paket
Hindiba, 350g/Paket
Hindiba, 350g/Paket

Hindiba (Çikori), Paket

Marka : Verita

Verita’dan Hindiba. Salatalara Yeni Bir Nefes.

Çok gördüğümüz, pek bildiğimiz bir sebze değil kendisi. Ama ne kadar çok yönlü, ne kadar karakterli bir arkadaşımız olduğunu bilseniz, aranızdan su sızmaz. Hadi size biraz hindibadan bahsedelim.

Kendisini dilerseniz çiğ olarak salatalarınızda, dilerseniz soteleyerek kullanabiliyorsunuz. Çiğ olarak tüketildiğinde hafif bir acılığı var. Ancak bu hoşa giden bir acılık; nasıl desek, rokanınki gibi bir keyifli acılık. Ayrıca çiğ yendiğinde harika bir gevrekliği, alışkanlık yapan bir çıtırlığı var. Tavada hafifçe çevirerek veya biraz fırınlayarak yediğinizde ise bu acılık yumuşuyor, tatlılaşıyor, neredeyse bambaşka bir sebzeye dönüşüyor hindiba. Izgarası da efsane oluyor. Ama pişirecekseniz iyice yumuşamamasına, biraz dişe gelmesine dikkat etmenizi öneririz.

Yemek için küçük fikirler…

Çiğ tüketecekseniz, küçük ama diri yaprakları sayesinde kendisini yenebilir bir tabak olarak kullanmak mümkün. Çiğ köfteyi marula sarmaya alışık olan bizler için sempatik bir uygulama. Güzel bir dip sosu hindiba yaprakları ile kaşıklama fikri de çekici gelebilir belki… Uzunlamasına kesilmiş hindiba çubuklarının Asya tarzı pişirdiğiniz stir-fry yemeklere çok yakıştığını da ekleyelim.

Bir kökten iki can

Hindibanın yetiştirilme süreci de kendisi kadar ilginç. O kadar karakterli bir bitki ki, aynı kökten iki kez yetişiyor! Tohumları köklendikten sonra önce yeşil yapraklı bir bitki olarak büyüyor. Bu yeşil yapraklar kesiliyor, kökleri topraktan çıkarılıyor, karanlık ve serin bir yere tekrar ekiliyor. Bu ikinci ekimden sonra yaklaşık bir ay içinde bildiğimiz beyaz yapraklı hindiba ortaya çıkıyor.

Menşe
Hollanda
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 900 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR