Guava, Paket
Guava, Paket
Guava, Paket
Guava, Paket
Guava, Paket
Guava, Paket

Guava, 2'li Paket

Marka : Verita

Verita’dan Guava. Pembe Etli Mücevher!

Guava'nın kökeni kesin olarak bilinmemekle birlikte araştırmacılar, Orta Amerika ve Meksika'dan geldiğine inanıyor. Portekizli denizcilerin guavayı Yeni Dünya'dan Doğu Hint Adaları'na taşımasıyla birlikte, Asya ve Mısır da guavayla tanışmış ve daha sonra Fransa’ya ulaşmış.

Dünyada tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunabilen ve meyve eti beyaz, sarı, pembe veya kırmızı renkli olabilen yaklaşık 150 guava türü bulunuyor.

Filipinlerden Amerika’ya uzanan bir lezzet

Tarihte pek çok kültürde yer edinen guava, bir zamanlar Filipinler mitolojisinde yasak meyve olarak kabul edilirdi. Ta ki genç bir çocuğun bir dilenciyi beslemek için ona sahip olduğu tek şey olan guava meyvesini verene kadar. O günden sonra tüm halk çocuğun bu iyiliğinden etkilenmiş ve guava artık yasak değil arzu edilen bir zevk meyvesine dönüşmüş.

Guava, Amerikan kültüründe de önemli bir yer edinmiş kendisine. Florida-Ybor City’de her yıl ekim ayının sonunda Guavaween festivali düzenleniyor ve halk guavanın gelişini kutlamak için bir araya gelerek büyük partiler veriyor.

Dışı Clark Kent, içi Süpermen!

Tıpkı bir armuda benzeyen guavanın kabuğu hafif büzüşmüş ve yeşil renkli olup olgunlaşmış bir guava güçlü, tatlı, tropikal çiçeksi ve misk kokusuna sahip. Kabuğu acı veya tatlı olabilen guavanın içindeki tohumlar ise yenilebilmekle birlikte kremsi bir dokudaki meyve etinin tadı çilek, greyfurt ve armut aromalarının eşsiz bir karışımına benziyor.

Guava, portakaldan 4 kat daha fazla C vitamini, domatesten 2 kat daha fazla likopen, ananastan 3 kat daha fazla protein ve 4 kat daha fazla lif içeriyor. İçeriğinin yaklaşık %80’i su olan guava aynı zamanda harika bir hidrasyon aracı. Bu özellikleriyle tüm dünyada "süper meyve" olarak bilinen guava bir çizgi roman kahramanı olsaydı adı muhtemelen süper meyve değil, Süpermen olurdu.

Bu tropikal meyvenin günlük meyve rutininizin bir parçası olmaması için hiçbir sebep yok.

Menşe
Brezilya
Benzer Ürünler
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 200 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!