Yeşil Kuşkonmaz, Bağ
Yeşil Kuşkonmaz, Bağ
Yeşil Kuşkonmaz, Bağ
Yeşil Kuşkonmaz, Bağ
Yeşil Kuşkonmaz, Bağ

Yeşil Kuşkonmaz, Bağ

Marka : Verita
Fiyat : 369,90 ₺(KDV Dahil)

Verita’dan Kuşkonmaz. İmparatorların Bitkisi!

Milattan önce 3000 yıllarında Mısır’da, daha sonra İran ve İspanya’da görüldüğü bilinse de kuşkonmazın yıldızı Antik Yunan’da parlamış. Kuşkonmazın İngilizcesi ‘asparagus’ kelimesi, Yunanca ‘Bir bitkiden çıkan yenebilir uzantılar’ anlamına gelen ‘aspharagos’tan geliyor. Hatta Caesar’ın favori yemeklerinden biri tereyağında kızartılmış kuşkonmazmış. İmparator Augustus, sadece Alp Dağları’na kuşkonmaz götürüp dondursun, böylece kışın da kuşkonmaz yiyebilsin diye bir gemi filosu bile kurmuş. Dünyanın en eski yemek kitaplarından biri, bu dönemde kuşkonmaz için yazılmış. Böylesine tarihi öneme sahip bir dostumuz kendisi.

Kitaplara bile konu olmuş

Hatta öyle önemli ki, nasıl yenir konusunda kitaplarda kendisine yerler ayrılmış. Adabı muaşeret konusunda 1900’lerin önde gelen ismi Emily Post’a göre kuşkonmaz elle yenmeliymiş. Adetlere göre sosa bulanmadığı ve suyu bileklerinizden akmadığı müddetçe kuşkonmaz elle yenebilir. Ama bize sorarsanız siz yine de çatal bıçakta ısrar edin!

Kuşkonmaz (Asparagus Officinalis) zambak familyasından geliyor; soğan, sarımsak ve lale gibi. Yenebilir 5 cins kuşkonmaz var ancak bunların arasındaki fark lezzetten çok yetişme şartları ile uyumluluklarından kaynaklanıyor. Dört yıl boyunca ürün vermeyen kuşkonmaz bitkisi, bir kez ürün vermeye başladıktan sonra oldukça verimli hale geliyor. Bir kuşkonmaz sapı, kesildiği yerden bir günde 15 cm boyunda uzayabiliyor.

Renginin sırrı nasıl yetiştiğinde saklı

Yetiştirme konusuna girmişken şaşırtıcı bir bilgi de verelim: Beyaz ve yeşil kuşkonmaz aslında aynı bitki! Marketlerde bazen taze olarak rastlasanız da genellikle konserve olarak bulunan beyaz kuşkonmaz, aslında yeşil kuşkonmaz ile aynı. Beyaz kuşkonmaz yetiştirmek için kuşkonmaz yavruları toprakla kaplanıyor ve büyüdükçe üzerlerine toprak atılmaya devam ediliyor. Güneş görmeyen yavrular fotosentez yapamıyor ve beyaz kalıyor. Beyaz kuşkonmaz bir miktar daha yumuşak olsa da aslında doğru pişirildiğinde yeşil kuşkonmaz da beyazı kadar yumuşak.

Verita Kuşkonmaz, ülkemiz kaynakları haricinde yılın 12 ayı boyunca Peru, Meksika ve Hollanda’dan ülkemize getiriliyor.

Menşe
Meksika
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 900 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR