Mor Kuşkonmaz, Bağ
Mor Kuşkonmaz, Bağ
Mor Kuşkonmaz, Bağ
Mor Kuşkonmaz, Bağ
Mor Kuşkonmaz, Bağ
Mor Kuşkonmaz, Bağ

Mor Kuşkonmaz, Bağ

Marka : Verita
Fiyat : 0,00 ₺(KDV Dahil)

Verita’dan Mor Kuşkonmaz. Kuşkonmazın Antioksidan Yüklü Hali.

Ziyafet, davet, sevgiliye sürpriz yemek, kutlama… Gündeminizde bir özel gün varsa kuşkonmaza güvenebilirsiniz! Kırmızı etlerin de, balığın da yanında harika giden bu eşlikçi, üzerine gezdirdiğiniz hafif bir sosla ana yemek haline bile gelebilir. Hollandez klasik olarak kuşkonmaza çok yakışan bir sos ama uğraşamam derseniz – ki haklısınız, biraz zeytinyağı ile tavada iki çevirmek bile kuşkonmazın güzelliğine güzellik katar!

Nasıl yemeli?

Kuşkonmaz tarihte öyle önemli bir yere sahip ki, nasıl yenir konusunda kitaplarda kendisine yerler ayrılmış. Adabı muaşeret konusunda 1900’lerin önde gelen ismi Emily Post’a göre kuşkonmaz elle yenmeliymiş. Adetlere göre sosa bulanmadığı ve suyu bileklerinizden akmadığı müddetçe kuşkonmaz elle yenebilir. Ama bize sorarsanız siz yine de çatal bıçakta ısrar edin!

Kuşkonmaz (Asparagus officinalis L.) zambak familyasından geliyor; soğan, sarımsak ve lale gibi. Dört yıl boyunca ürün vermeyen kuşkonmaz bitkisi, bir kez ürün vermeye başladıktan sonra oldukça verimli hale geliyor. Bir kuşkonmaz sapı, kesildiği yerden bir günde 15 cm boyunda uzayabiliyor.

Mor kuşkonmaz bambaşka bir cins

Beyaz ve yeşil kuşkonmaz aslında aynı bitki; yetişirken sürekli toprakla kaplanmak suretiyle fotosentez yapılmasına izin verilmediğinde beyaz olarak büyüyor. Mor kuşkonmaz ise klasik kuşkonmazdan farklı bir cins. Yeşile göre içinde daha fazla doğal şeker barındırıyor, bu sebeple bir parça daha tatlı. Dışı mor olsa bile kestiğinizde içi o tanıdık yeşil renkte, hatta pişerken dışının mor rengi de bir parça yeşile dönüyor. İçindeki lif miktarı da biraz daha az. Mor kuşkonmaz içinde, diğer mor bitkilerde olduğu gibi bolca antosiyanin var, bu da onu antioksidan bakımından diğer kuşkonmazlardan daha zengin kılıyor.

Verita Kuşkonmaz, yılın 12 ayı boyunca Peru, Meksika ve Hollanda’dan ülkemize getiriliyor.

Daha detaylı bilgi için Meyveli Rehber kuşkonmaz sayısını inceleyebilirsiniz.

 

Meyveli Rehber
Menşe
Türkiye
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 300 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!