Taze Zerdeçal, 100g/Paket
Taze Zerdeçal, 100g/Paket
Taze Zerdeçal, 100g/Paket
Taze Zerdeçal, 100g/Paket
Taze Zerdeçal, 100g/Paket

Taze Zerdeçal, 100g/Paket

Marka : Verita
Fiyat : 61,90 ₺(KDV Dahil)

Cins
Curcuma

Verita’dan Taze Zerdeçal. Doğu Tıbbının Kadim Şifacısı.

Zerdeçal, zencefil familyasına ait, Güneydoğu Asya orijinli bir bitki. Ama kendisine sadece bitki desek hakkı kalır, “mucize bitki” diyerek gereğini yapalım.

Meyvesi diyebileceğimiz kısmı aslında ‘köksap’ denilen kısmı. Köksap, botanikte toprak altında bulunan, yukarı doğru filizlenip aşağı doğru kök salan gövde anlamına geliyor. Yani zencefil gibi zerdeçalın “meyveleri” de toprak altında yetişiyor.

Kurkumin mucizesi

Zerdeçalın içindeki etken madde curcumin (kurkumin diye okunur), modern tıbbın gündemine gelmeden çok önce, Ayurvedik tıp öğretilerinde bir şifa kaynağı olarak kullanılmış. Hindistan, Nepal, Çin, Tibet, Sri Lanka gibi coğrafyalarda el üstünde tutulmuş.

Zerdeçal, tıbbi amaçla kullanılan ilk bitkilerden: Mısır papirüslerinde, M.Ö. 1500’de yaraların iyileştirilmesi için kullanıldığından bahsediliyor. Dünyanın ilk ilaç kitabı olan Tang Materia Medica’da da (M.S. 659) zerdeçalın sindirim, dolaşım ve bağışıklık sistemi üzerindeki faydalarından bahsediliyor. Ancak nedense zerdeçalın batı tıbbında kendine yer bulması ancak modern zamanlarda gerçekleşmiş. Kıymeti geç bilinen zerdeçal, bugün bilim dünyasının yararları hakkında en çok araştırma yaptığı bitkiler arasında sarımsak, tarçın, ginseng, zencefil gibi bitkileri geçerek baş sıraya oturmuş durumda.

En şifalısı tazesi

Pişmiş veya çiğ olarak tüketilebiliyor ancak faydalarından tam anlamıyla yararlanmak için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye ediliyor. Çiğ zerdeçal ağza atıldığı an ve çiğnerken acımsı bir tada sahip, yuttuktan sonra ise ağızda hafif tatlımsı bir lezzet bırakıyor.

Zerdeçalın dikkate alınması gereken bir özelliği, bio-kullanılırlığının düşük olması. Hemen dilimize çevirelim: Zerdeçalı tek başına yediğimizde bağırsaklarımız faydalı maddeleri emmekte zorlanıyor. Ama çaremiz hazır ve leziz! Zerdeçalı sağlıklı bir yağ ile almak, bağırsakların 30 ile 50 kat daha fazla emilim yapmasını sağlıyor. Karabiber ise zerdeçalın bio-kullanılırlığını %2000 artırıyor.

Daha detaylı bilgi için Verita Taze Zerdeçal broşürümüzü ve Meyveli Rehber Taze Zerdeçal özel sayısını inceleyebilirsiniz.

 

Broşür    
Menşe
Türkiye
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 900 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR