Limon, Kilo
Limon, Kilo
Limon, Kilo
Limon, Kilo
Limon, Kilo
Limon, Kilo

Limon, Kilo

Dünyanın Meyvesi’nden Limon. Ağız sulandıran güç merkezi!

Limonun gerçek kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte Kuzeybatı Hindistan'da ortaya çıktığı düşünülüyor. Limonun Güney İtalya'ya milattan sonra 200’lü yıllarda getirildiği ve milattan sonra 700'den beri Mısır ve İran'da yetiştirildiği biliniyor.

Kristof Kolomb, 1492'de Yeni Dünya için Avrupa'dan ayrıldığında, yanında limon tohumları da götürmüş ve bu tohumlar 1493'te Hisponyola’ya ekilmişti. İspanyol kaşif ve misyonerler, Florida ve Kaliforniya'da diğer meyvelerle birlikte limon da yetiştirmiş fakat bir müddet süs bitkisi ve ilaç olarak kullanılmış. Limon, Avrupa'da mutfak kullanımına girmeyi ise ancak 15. yüzyılda başarabilmiş.

C vitamini eksikliğine altın dokunuş

Limonun bir C vitamini kaynağı olduğunu söylememize gerek yoktur herhalde. Çok uzun yıllardır C vitamini takviyesi denilince ilk akla gelen limon, İngiliz denizcilerin de seyahatlerinde yanlarında bulundurdukları olmazsa olmazlardan biri olmuş.

İngiliz denizcilerin C vitamini eksikliğinden dolayı sık sık iskorbüt hastalığına yakalanmasını önlemek için tüm kraliyet gemileri limon ve misket limonu ile donatılırmış.

İnsanoğlu ise C vitamini ihtiyacını sadece yiyecek ve içeceklerden, özellikle meyve ve sebzelerden karşılayabiliyor. Çünkü çoğu hayvan ve bitki, kendi C vitaminlerini glukozdan üretebilirken insanlar, bazı meyve yarasaları, hint domuzu ve insan benzeri primatlar C vitamini üretemediklerinden bunu besinlerden almak zorunda.

Bunları da bilmekte fayda var

Limonun bir nevi C vitamini elması olmasının yanı sıra Fransa Kralı XIV. Louis döneminde hanımlar, dudaklarını kırmızılaştırmak için limon kullanıyorlardı. Limonun faydaları elbette bununla bitmiyor.

Limon suyu, herhangi bir antibiyotik etkisi olmamasına rağmen, arı sokmalarının ağrılarını gidermek için de kullanılıyor.

Ayrıca dilimlenmiş meyvelerinizin kararmasını engellemek için birkaç damla limon suyu kullanmanız yeterli. Limon suyu, elma ve avokado gibi meyvelerinizin oksidasyonunu ve kararmasını önleyerek kullanım süresini uzatmaya yardımcı olur.

Bir limon ağacının yaklaşık 150 yıl kadar yaşayabildiğini de unutmadan ekleyelim.

Menşe
Türkiye
Benzer Ürünler
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 300 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR