Kakao Meyvesi, Paket
Kakao Meyvesi, Paket
Kakao Meyvesi, Paket
Kakao Meyvesi, Paket
Kakao Meyvesi, Paket
Kakao Meyvesi, Paket

Kakao Meyvesi, Paket

Marka : Verita
İndirim Oranı : %11 İndirim
Fiyat : 899,90 ₺(KDV Dahil)
İndirimli : 799,90 ₺(KDV Dahil)

Verita’dan Kakao Meyvesi. Enerjinizi Yükseltip Sizi Mutlu Edecek Lezzet!

Kakao meyvesi, birçok farklı formda çikolata ve kakao yapmak için kullanılan bir meyve. Kakao çekirdekleri, doğrudan kakao ağacının gövdesinden çıkan baklalarda bulunuyor ve rugby topu büyüklüğündeki bir meyve içerisinde 20 ila 50 kakao tohumu yer alıyor. Bir kilo çikolata yapmak için ise yaklaşık 400 kakao tohumu gerekiyor.

Yerken tarifsiz bir hazza ulaştıran ilk çikolata

Kakao, İsveçli biyolog ve hekim Linnaeus tarafından 'tanrıların yemeği' anlamına gelen Theobroma olarak adlandırılmış. Güney Amerika'nın ovalarına özgü kakao meyvesi 16. yüzyılda İspanyollara tanıtılmış ve ilk çikolata 1819'da İsviçre'de yapılmış.

Kakao ya da çikolatanın romantik bir jest olarak kullanıldığı ilk dönem ise Maya kültürüne rastlıyor. Quetzacoatl'ın (Aztek tanrısı) getirdiği kakao ağacının bu lezzetli ve ilahi meyvesi Aztekler ve günümüzde Orta-Güney Amerika kültürü, tıbbı ve mutfağında da çok önemli bir rol oynuyor.

Altından ve gümüşten daha değerli

Aztekler kakaoyu günümüzdeki modern sıcak çikolatanın bir benzeri olarak “acı su” anlamına gelen "xocolatl" olarak adlandırdıkları içecek şeklinde kullanmışlar. Tek bir farkla: Soğutup içerek daha fazla keyif almışlar. Üstelik Aztek İmparatoru Montezuma, Xocolatl hakkında şunları söylemiş: "Direnç oluşturan ve yorgunlukla savaşan ilahi içecek. Bu değerli içeceğin bir fincanı, bir insanın bütün bir gün boyunca yemek yemeden yürümesine izin verir."

Kakao çekirdekleri Aztekler için altından veya gümüşten çok daha değerliydi. Bir dönem para olarak bile kullanılmış. Bir lezzet şölenine dönüşen kakao meyvesi çekirdekleri günümüzde de önemini koruyor. 13 Aralık her yıl Ulusal Kakao Günü olarak kutlanırken kakao meyvesinin, tüm gıdalar arasında en yüksek antioksidan ve magnezyum kaynaklarından biri olduğu belirtiliyor.

Menşe
Ekvador
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 900 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR