Granny Smith Elma, Kilo
Granny Smith Elma, Kilo
Granny Smith Elma, Kilo
Granny Smith Elma, Kilo
Granny Smith Elma, Kilo
Granny Smith Elma, Kilo

Granny Smith Elma, Kilo

Fiyat : 46,50 ₺(KDV Dahil)

Cins
Granny Smith

Dünyanın Meyvesi’nden Granny Smith Elma. Ekşi ve Sağlıklı.

Avustralya’nın dünyaya kazandırdığı en kayda değer şey nedir diye sorsak kimi kanguru, kimi Hugh Jackman diyecektir. Bize sorarsanız cevap Granny Smith elma! 1800’lerde tesadüfen bulunan bu cins, bize sorarsanız ekşi elmaların en lezzetli, en sulu olanı. Kalın, ancak kütürtüsüne kütürtü katan derisi, dişe gelen eti, sululuğu ve keyif veren mayhoşluğu ile sadece ekşi elmaların değil, tüm elmaların en sevilenlerinden biri. Kendisi dünyanın en çok yenen üçüncü elma cinsi; böyle düşünen bir biz değiliz yani.

Ekşi bir tarih

1950’lerde, ufak bir meyve bahçesi alan Avustralyalı Maria Ann Smith, çöplerin arasında filizlenmiş bir elma ağacı buluyor ve “Dur bakalım ne çıkacak” diyerek filizi büyütüyor. Meyvelerin sert ve hafif ekşi-hafif tatlı eti ile mükemmel bir “Pişirme elması” olduğuna karar veriyor ve elmaya kendi lakabı olan Granny Smith adını veriyor. “Hafif tatlı hafif ekşi mi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, başta hafif mayhoşumsu olan bu cins, zamanla yapılan aşılar sonucu bugünkü tam ekşi profiline kavuşuyor. Granny Smith cinsinin ülkemize gelmesi ile 2000’li yılların başını buluyor.

Sağlık dostu Granny Smith

Diğer elmalardan daha fazla asit içeren (kendine has ekşi tadı buradan geliyor) Granny Smith cinsi, kesildiğinde diğer elmalar gibi hemen kararmıyor. Elma cinsleri içinde sadece Granny Smith’te bulunan ve bio aktivitesi olmayan, yani vücudumuz tarafından sindirilemeden bağırsaklara gönderilen lifler ve polifenollerin, bağırsakta bulunan bakteriler için çok faydalı olduğuna dair bilimsel çalışmalar var. Bu içerikler bağırsaklarımızda fermente hale geliyor ve sağlık dostu bakterilerin çoğalmasına yardım ediyor. Granny Smith cinsi, bu bakteri regülasyon özelliği sayesinde anti enflamatuar özelliklere sahip.

Menşe
Türkiye
Benzer Ürünler
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 300 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR