Demirhindi, 225g/Paket
Demirhindi, 225g/Paket
Demirhindi, 225g/Paket
Demirhindi, 225g/Paket
Demirhindi, 225g/Paket
Demirhindi, 225g/Paket

Demirhindi (Tamarind), Paket

Marka : Verita
Fiyat : 179,90 ₺(KDV Dahil)

Cins
Sweet

Verita’dan Demirhindi: Sultanların Meyvesi!

Biz onu geleneksel bir Ramazan lezzeti olan demirhindi şerbeti ile tanıyoruz ama aslında kendisi ferahlatıcı bir içecekten çok daha fazlası.

Henüz tanışmadıysanız diye baştan söyleyelim: Dünya dışından gelmiş gibi görünen bu kendine has görünümlü meyvenin kabukları soyulduktan sonra içindeki incecik dalımsı kısımlar ayıklanıyor ve ortaya çıkan koyu kırmızı, etli kısımları yeniyor. Çekirdeklere dikkat! Tadı ekşi ile tatlı arasında, tarifi zor, kendine özgü. Binlerce yıldır hem şifa dağıtıcı hem de susuzluğu giderici bir meyve olarak kullanılıyor. Zaten Ramazan’da bol bol tüketilmesi de bundan.

Kanuni’nin favorisi

Afrika kökenli bir meyve olan demirhindi, Osmanlı İmparatorluğu sınırları Hindistan’a kadar uzandığında mutfağımıza girmiş. Bir rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman bir yeniçeri denetlemesi sırasında susamış ve soğuk soğuk bir şerbet istemiş. Pek bilinmeyen demirhindi şerbetini içen Kanuni bu içeceği o kadar beğenmiş ki şerbetin geldiği tası altınla doldurup geri göndererek yapanı ödüllendirmiş. Sonraları bu ikram bir gelenek haline gelmiş, demirhindi şerbeti yapanlar padişah tarafından altınla ödüllendirilmeye devam etmiş. İçine kırk farklı baharat katılan demirhindi şerbetinin kırk derdin devası olduğuna inanılmış.

Dünyanın da favorisi

Hindistan’da sulu köri yemeklerinde, İran’da turşularda, Tayland’da acılı ekşili çorbalarda kullanılmasına şaşırmayın, meyvenin yemeklerde bolca kullanıldığı Osmanlı mutfağı tariflerinde de kendine yer bulmuş bir ürün. Ayrıca kusmaya, ateşe ve soğuk algınlığına iyi gelmesi sebebiyle geleneksel Osmanlı tıbbında da sıkça kullanılırmış.

İster şerbetini yapın, isterseniz kabuğunu soyup hemen oracıkta yiyin ama gizemli görünümlü bu meyveye bir şans verin. Lezzeti ve şifasıyla pişman etmeyecek.

Daha detaylı bilgi almak isterseniz Verita Demirhindi broşürümüzü inceleyebilirsiniz.

 

Broşür    
Menşe
Tayland
Detay Kargo Ücretsiz Yazısı
* 900 TL ve üzeri siparişlerde teslimat ücreti yok!
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR